Z Archiwum X. 10 września poznaliśmy prawdę

10 września 1993 roku w domach Amerykanów pojawili się agenci specjalni FBI – Fox Mulder i Dana Scully, którzy wypowiedzieli znamienne zdanie: „The Truth Is Out There” (z ang. Prawda jest gdzieś tam). Była to premierowa emisja pierwszego odcinka kultowego dziś serialu” Z Archiwum X”.

Myślę, że twórcy serii w skrytości ducha liczyli na sukces, bo przecież nikt nie zakłada z góry porażki swoich projektów. Czy jednak spodziewali się, że przygody dwójki dziwnych agentów odniosą tak ogromny sukces na świecie? Pewnie niezliczoną ilość razy odpowiadali na to pytanie, skromnie mówiąc, że nie:).

Tymczasem losy bohaterów do dziś fascynują miliony fanów, bo przecież ciągle gdzieś można zobaczyć jakieś powtórki. Ja też chętnie do niego wracam, przypominając sobie, z jaką niecierpliwością czekałam na kolejne odcinki.

W Polsce serial po raz pierwszy pojawił się 20 marca 1996 roku na antenie TVP2 i był emitowany aż do końca siódmej serii, do 10 maja 2001 roku. Później można było go zobaczyć na antenach stacji komercyjnych, m.in. Polsatu.

Domena publiczna
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21877255

Główne role w serialu oraz filmach pełnometrażowych zagrali David Duchovny i Gillian Anderson, którym przyniosły one ogromną sławę. Mnie osobiście fascynowała też postać Palacza, którego grał Wiliam B. Davis. To dopiero był tajemniczy typ! Wydawało się, że wszystko wie, ciągle był o krok przed Mulderem i wiecznie krzyżował mu plany. Cóż to były za emocje!

Serial poruszył wyobraźnię ludzi wszędzie tam, gdzie był emitowany. Produkowano gadżety nawiązujące do niego, powstało kilka książek opartych na jego fabule, to był prawdziwy szał!

Odsyłam Was do internetu, tam znajdziecie mnóstwo informacji na temat serialu, możecie obejrzeć też całość na różnych platformach filmowych. Ja wieczorem chyba też z sentymentem zasiądę przed telewizorem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments